Apparel Storage and Accessories
- (38)
- (1)
- (1)
- (71)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (10)
- (4)
- (13)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (4)
- (3)
- (4)
- (16)
- (9)
- (25)
- (1)
- (30)
- (13)
- (15)
- (6)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Poltex PPE Station - Gown, Mask, Glove - Wall Mount
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
PPE isolation station that holds a variety of PPE. Choose from wall mount or over the door hanger options with durable PETG construction.
Poltex PPE Station with Goggle Bin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This PPE Isolation Station holds disposable gowns, ear loop masks, gloves, and safety eyewear. Sliding lid on top and front sliding doors help to keep dust out over time. Mounts to wall with keyhole slots. Wall mount (screws/anchors included).
Poltex Tissue Box Holder-2.2D
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses one box of tissues
| For Use With (Equipment) | Tissue boxes |
|---|---|
| Product Type | Tissue Box Holder |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Healthcare |
S-Curve™ Cleanroom Sock Dispenser with 2 Compartments
Large Capacity Cleanroom Sock Dispenser with 2 compartments and front access holes. Clear PETG material is chemical and impact resistant.
S-Curve™ Bulk Dispenser with Open Top
Multiple use compartmental dispensers ideal for gloves, face masks, hair nets, bouffants, shoe covers
| Includes | Rubber pads on bottom corners to prevent slipping/scratching |
|---|---|
| Height (Metric) | 17.8 cm |
| Depth (English) | 13 in. |
| Width (English) | 18.5 in. |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| Color | Clear |
| Product Style | Open Top and Front |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | gloves, face masks, hair nets, bouffants, shoe covers |
| Width (Metric) | 47 cm |
| Height (English) | 7 in. |
Poltex Mini Autobin - 3 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gravity close bin with 3 compartments and a closing door to help prevent dust accumulation. Holds and dispenses bulk PPE, tubes, and supplies with Wall, Tape, or Magnet Mount options.
| Dimensions (L x W x H) | 5.5 x 12.3 x 6.2 in. |
|---|
| Width (English) | 22 in. |
|---|---|
| Product Type | 4 Compartment Dispenser |
| Color | Clear |
| For Use With (Application) | Ideal for shoe covers, gloves, hair nets, beard covers, bouffants, glove liners, etc |
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 2 |
| Height (Metric) | 40.6 cm |
| Depth (English) | 10 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Bulk Dispenser |
| Depth (Metric) | 25.4 cm |
| Product Style | Hinged Lid with Front Access Tray |
| Edges | Flame Treated |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 16 in. |